BC050-06A-K0-0200-0160-0480-LG
DigiKey Part Number
2073-BC050-06A-K0-0200-0160-0480-LG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC050-06A-K0-0200-0160-0480-LG
Description
6W,1.0MM PITCH ELEV PIN HDR,DIL,
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 6 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC050-06A-K0-0200-0160-0480-LG Models
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact