BC020-10-A-0200-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BC020-10-A-0200-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC020-10-A-0200-0300-L-G
Description
10POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, SI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC020-10-A-0200-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.236" (6.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC/DC
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)