9D.01.5.175.0210
9D.01.5.175.0210
9D.01.5.175.0210
DigiKey Part Number
2066-9D.01.5.175.0210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9D.01.5.175.0210
Description
POWER DIST BLOCK 175 A 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Pole Power Distribution Block 175 A
Category
Line Side Connections Per Pole
2
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Load Side Connections Per Pole
10
Series
Line Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Box
Load Side Connection Type
Screw Connection
Part Status
Active
Line Side Wire/Stud Size
2/0-6 AWG
Type
Power Distribution Block
Load Side Wire/Stud Size
6-14 AWG
Number of Poles
1
Current Rating (Amps)
175 A