Image for 78.1B.1.230.2403 is not available
78.1B.1.230.2403
DigiKey Part Number
2066-78.1B.1.230.2403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
78.1B.1.230.2403
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 108W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.5A
Category
Current - Output (Max)
4.5A
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Power (Watts)
108W
Series
Voltage - Isolation
2.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20
AC Voltage - Input
100 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.11" L x 1.57" W x 5.35" H (104.3mm x 40.0mm x 136.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
140V
Approval Agency
CE, cULus, EAC, ENEC
DC Voltage - Input (Max)
275V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V