58.34.8.230.0049SMA
DigiKey Part Number
2066-58.34.8.230.0049SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
58.34.8.230.0049SMA
Description
ATEX/C1D2 INTERFACE MODULE, 4PDT
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 230VAC Coil DIN Rail
Category
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Must Operate Voltage
184 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
46 VAC
Part Status
Active
Operate Time
11 ms
Mounting Type
Release Time
3 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
7 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, EAC, RINA, UKCA, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1750VA
Coil Resistance
17 kOhms
Coil Current
6 mA