48.52.8.110.0060SPA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Weidmüller
In Stock: 8
Datasheet
Image for 48.52.8.110.0060SPA is not available
48.52.8.110.0060SPA
DigiKey Part Number
2066-48.52.8.110.0060SPA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
48.52.8.110.0060SPA
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VAC Coil DIN Rail
Category
Features
Lighted Indicator, Varistor
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Must Operate Voltage
88 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
22 VAC
Part Status
Active
Operate Time
7 ms
Mounting Type
Release Time
4 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus EAC, RINA, UKCA, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3200VA
Coil Resistance
10.9 kOhms
Coil Current
10.1 mA