PUN-H-12X2-SW
DigiKey Part Number
2171-PUN-H-12X2-SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUN-H-12X2-SW
Description
TUBING BLACK PLASTIC 12MM 50M
Detailed Description
Tubing Black Thermoplastic Polyurethane (TPE-U) 164.0' (50.0m)
Category
Material
Thermoplastic Polyurethane (TPE-U)
Length
164.0' (50.0m)
Packaging
Bulk
Operating Pressure
-14 ~ 145PSI (-1 ~ 10 bar)
Operating Temperature
-35°C ~ 60°C
Fluid Type
Compressed Air, Water
Outer Diameter
0.472" (12.00mm)
Bend Radius (Flow)
2.441" (62.00mm)
Inner Diameter
0.315" (8.00mm)
Minimum Bend Radius
1.300" (33.00mm)