EPCS-BS-45-150-10P-A-ST-M-H1-PLK-AA
DigiKey Part Number
2171-EPCS-BS-45-150-10P-A-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
ELECTRIC CYLINDER UNIT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Stepper 5.906" (150.00mm) Ball Screw Integrated Controller, Limit Switches 24VDC
Category
Duty Cycle
100%
Manufacturer
Festo Corporation
Voltage - Rated
24VDC
Packaging
Bulk
Construction
Ball Screw
Part Status
Active
Accuracy
±20µm
Type
Linear Actuator
Acceleration
5.00 m/s²
Motor Type
Stepper
Features
Integrated Controller, Limit Switches
Stroke Length
5.906" (150.00mm)
Feedback Type
Absolute Encoder
Load Force (Dynamic)
88.19lbf (392.3N)
Termination Style
Wire Leads with Connector
Load Force (Static)
101.16lbf (450.0N)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Speed
9.06 in/s (230.0 mm/s)