EPCC-BS-32-125-8P-A
DigiKey Part Number
2171-EPCC-BS-32-125-8P-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPCC-BS-32-125-8P-A
Description
ELECTRIC CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Stepper 4.921" (125.00mm) Ball Screw
Category
Speed
19.69 in/s (500.0 mm/s)
Manufacturer
Festo Corporation
Duty Cycle
100%
Series
Construction
Ball Screw
Packaging
Bulk
Accuracy
±20µm
Part Status
Active
Acceleration
15.00 m/s²
Type
Linear Actuator
Termination Style
Connector
Motor Type
Stepper
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Stroke Length
4.921" (125.00mm)