DSNU-S-8-20-P-A-MQ
DigiKey Part Number
2171-DSNU-S-8-20-P-A-MQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSNU-S-8-20-P-A-MQ
Description
ROUND CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Round Cylinder Double Acting 0.787" (20.00mm)
Category
Stroke Length
0.787" (20.00mm)
Manufacturer
Festo Corporation
Operation
Double Acting
Series
Operating Pressure
21.8 ~ 145 PSI (1.5 ~ 10 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
M5
Part Status
Active
Features
ISO Standardized
Type
Linear Actuator
Shaft Detail
External Thread M4
Construction
Round Cylinder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C