DSNU-25-50-PPS-A
DigiKey Part Number
2171-DSNU-25-50-PPS-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSNU-25-50-PPS-A
Description
ISO CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Round Cylinder Double Acting 1.969" (50.00mm)
Category
Operation
Double Acting
Manufacturer
Festo Corporation
Operating Pressure
8.7 ~ 145 PSI (0.6 ~ 10 bar)
Series
Connection Method
G1/8
Packaging
Bag
Features
ISO Standardized
Part Status
Active
Shaft Detail
External Thread M8
Type
Linear Actuator
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Construction
Round Cylinder
Base Product Number
Stroke Length
1.969" (50.00mm)