DSNU-20-50-PPS-A
DigiKey Part Number
2171-DSNU-20-50-PPS-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSNU-20-50-PPS-A
Description
ISO CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Round Cylinder Double Acting 1.969" (50.00mm)
Category
Stroke Length
1.969" (50.00mm)
Manufacturer
Festo Corporation
Operation
Double Acting
Series
Operating Pressure
11.6 ~ 145 PSI (0.8 ~ 10 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
G1/8
Part Status
Active
Features
ISO Standardized
Type
Linear Actuator
Shaft Detail
External Thread M8
Construction
Round Cylinder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C