50M040070P020
DigiKey Part Number
145-50M040070P020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M040070P020
Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS M4X0.7
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M4x0.7 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M040070P020 Models
Category
Drive Type
Phillips
Manufacturer
Essentra Components
Thread Size
M4x0.7
Series
Head Diameter
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.787" (20.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.909" (23.10mm)