FA2016AN 40.0000MF10Z-AJ3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 19,030
Datasheet
Similar
IQD Frequency Products
In Stock: 0
Datasheet
Image for FA2016AN 40.0000MF10Z-AJ3 is not available
FA2016AN 40.0000MF10Z-AJ3
DigiKey Part Number
FA2016AN40.0000MF10Z-AJ3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA2016AN 40.0000MF10Z-AJ3
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)