FA-20H 16.0000MD30X-W0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Shenzhen SCTF Electronics
16 MHz ±30ppm Crystal 12pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-20H 16.0000MD30X-W0
DigiKey Part Number
114-FA-20H16.0000MD30X-W0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-20H 16.0000MD30X-W0
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)