B32643H0823J000
DigiKey Part Number
495-B32643H0823J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32643H0823J000
Description
82NF 5% 1000V MMKP BOXED
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.082 µF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
600V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)