RSCH11055R5L09015T
DigiKey Part Number
604-RSCH11055R5L09015T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSCH11055R5L09015T
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 30Ohm 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Elna America
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.846" Dia (21.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm