630-27W2640-5TE
DigiKey Part Number
151-630-27W2640-5TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-27W2640-5TE
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SOLDER
Detailed Description
27 (25 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-27W2640-5TE Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C