630-24W7240-5N6
DigiKey Part Number
151-630-24W7240-5N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-24W7240-5N6
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-24W7240-5N6 Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C