630-13W3640-7NE
DigiKey Part Number
151-630-13W3640-7NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W3640-7NE
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (10 + 3 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-13W3640-7NE Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C