U280-C02-45W-2B
DigiKey Part Number
95-U280-C02-45W-2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-C02-45W-2B
Description
BATT CHG USB AUTO ADAPT 2A 3A
Detailed Description
USB Auto Adapter Battery Charger 2A, 3A
Category
Voltage - Input
12V
Power - Max
45W
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.28" L x 1.99" W x 0.77" H (32.5mm x 50.5mm x 19.6mm)
Termination Style
USB C Receptacle (2)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Number of Cells
2
Approval Agency
CE, FCC
Charge Current - Max
2A, 3A