WCL3225-6R8-R
DigiKey Part Number
283-WCL3225-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCL3225-6R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCL3225-6R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCL3225-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 310MA 1.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 310 mA 1.5Ohm Max Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
35MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.138" L x 0.114" W (3.50mm x 2.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)