SMCJ14CA
DigiKey Part Number
283-SMCJ14CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ14CA
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 64.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
64.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V