MPIA4020V2-1R5-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µH Shielded Molded Inductor 5 A 30mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Eaton Automotive Electronics Solutions
MPIA4020V2-1R5-R
DigiKey Part Number
283-4727-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA4020V2-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 5A 30 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6A