MPI4012V2-1R0-R
DigiKey Part Number
283-MPI4012V2-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI4012V2-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 4.3A 46.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.3 A 46.5mOhm Max Nonstandard, 2 Lead
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
46.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
64MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.160" L x 0.171" W (4.06mm x 4.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)