MFBW1V1005-310-R
DigiKey Part Number
283-MFBW1V1005-310-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBW1V1005-310-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBW1V1005-310-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBW1V1005-310-R
Description
FERRITE BEAD 31 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 700mA 80mOhm
Category
Current Rating (Max)
700mA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
DC Resistance (DCR) (Max)
80mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Impedance @ Frequency
31 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)