HCM1A1305-6R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305-6R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305-6R0-R
Description
FIXED IND 6UH 8.1A 14.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 µH Shielded Inductor 8.1 A 14.5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
14.5mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12.5A