HCM1305-330-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 150
Datasheet
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.2 A 85.5mOhm Max Nonstandard
HCM1305-330-R
DigiKey Part Number
283-HCM1305-330-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1305-330-R
Description
FIXED IND 33UH 5.2A 85.5 MOHM
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
DC Resistance (DCR)
85.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)