HCM1104-100-R
DigiKey Part Number
283-HCM1104-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1104-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1104-100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1104-100-R
Description
FIXED IND 10UH 7.5A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.5 A 30mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
8.5A
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)