HCM1103-150-R
DigiKey Part Number
283-4133-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4133-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4133-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1103-150-R
Description
FIXED IND 15UH 4A 65 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 65mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCM1103-150-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)