HCM0703-2R2-R
DigiKey Part Number
283-HCM0703-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0703-2R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0703-2R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0703-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8 A 20mOhm Max Nonstandard
cms-datasheet
 cms-datasheet
Category
Current - Saturation (Isat)
14A
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)