HCM0503-4R7-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 15,253
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 596
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Similar
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard
HCM0503-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM0503-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0503-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0503-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0503-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 60 MOHM SMD
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)