HCM0503-150-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 166mOhm Max Nonstandard
HCM0503-150-R
DigiKey Part Number
283-HCM0503-150-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0503-150-R
Description
FIXED IND 15UH 2.4A 166 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
166mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)