FP1007R1-R22-R
DigiKey Part Number
513-1629-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1629-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1629-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP1007R1-R22-R
Description
FIXED IND 215NH 60A 0.29 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
215 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 60 A 0.29mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
50A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.29mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)