EPM25361V-15R-1R0D
DigiKey Part Number
283-EPM25361V-15R-1R0D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPM25361V-15R-1R0D
Description
DC DC CONV 30W 9-36VIN 3.3VOUT
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1A, 1A 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1A, 1A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)