DRA74-1R0-R
DigiKey Part Number
283-DRA74-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-3628-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3628-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA74-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 6.01A 7.8 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 6.01 A 7.8mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA74-1R0-R Models
DC Resistance (DCR)
7.8mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)
Current - Saturation (Isat)
10.22A