BK/ABC-18-R
DigiKey Part Number
283-3020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/ABC-18-R
Description
FUSE CERAMIC 18A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
400A
Melting I²t
400.0
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)