FWC-16A10F
DigiKey Part Number
283-3095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWC-16A10F
Description
FUSE CARTRIDGE 16A 600VAC/700VDC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16A 600 VAC 700 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
600 VAC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Voltage Rating - DC
700 VDC
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, UR
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
16A