482-G212-K1M1-A1S0-40A
DigiKey Part Number
482-G212-K1M1-A1S0-40A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
482-G212-K1M1-A1S0-40A
Description
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 40A 230 V AC 28 V DC Push-Pull Plunger Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
40A
Voltage Rating - AC
230 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V