3120-N324-P7T1-W12DY3-15A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Circuit Breaker Thermal 15A 415 V AC 50 V DC Rocker Panel Mount
IP65 rated E-T-A 3120 rocker-actuated circuit breaker E-T-A
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
3120-N324-P7T1-W12DY3-15A
DigiKey Part Number
302-1639-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3120-N324-P7T1-W12DY3-15A
Description
CIR BRKR THRM SWITCH 15A IP65
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
415 V
Manufacturer
Voltage Rating - DC
50 V
Series
Actuator Type
Rocker
Packaging
Box
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
White
Mounting Type
Panel Mount
Illumination Voltage (Nominal)
115V
Breaker Type
Thermal
Approval Agency
CSA C22.2 No 235, GB 17701, IEC 60934, UL1077
Current Rating (Amps)
15A