MM3Z8V2-AQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 8.2 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323F
MM3Z8V2-AQ
DigiKey Part Number
4878-MM3Z8V2-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z8V2-AQ
Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM3Z8V2-AQ Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms