BZX84B2V4-AQ
DigiKey Part Number
4878-BZX84B2V4-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZX84B2V4-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZX84B2V4-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B2V4-AQ
Description
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84B2V4-AQ Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms