BZT52B15
DigiKey Part Number
4878-BZT52B15TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZT52B15CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZT52B15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B15
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52B15 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
42 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW