SMAJ12CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 273,955
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 5,691
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
KYOCERA AVX
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
In Stock: 250
Microchip Technology
Comchip Technology
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ12CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ12CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ12CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ12CA-13
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ12CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V