SBRT05U20LPS-7B
DigiKey Part Number
SBRT05U20LPS-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT05U20LPS-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT05U20LPS-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT05U20LPS-7B
Description
DIODE SBR 20V 500MA X2DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 500mA Surface Mount X2-DFN1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 20 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
14pF @ 20V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
X2-DFN1006-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
390 mV @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)