BZX84C3V3W-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 5,762
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 20,765
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Zener Diode 3.3 V 200 mW ±6% Surface Mount SOT-323
BZX84C3V3W-7
DigiKey Part Number
BZX84C3V3WDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C3V3WDICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V3W-7
Description
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOT323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C3V3W-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms