BZT585B18TQ-7
DigiKey Part Number
31-BZT585B18TQ-7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT585B18TQ-7
Description
DIODE ZENER 18V 350MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V