BZT52C33-13-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 2,388
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
Zener Diode 33 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
BZT52C33-13-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C33-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C33-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C33-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C33-13-F
Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C33-13-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 23.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms