BAS40LP-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Panjit International Inc.
Nexperia USA Inc.
Diode 40 V 200mA Surface Mount X1-DFN1006-2
BAS40LP-7
DigiKey Part Number
BAS40LPDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS40LPDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAS40LPDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40LP-7
Description
DIODE SCHOT 40V 200MA X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAS40LP-7 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2.3pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed