AZ1117H-3.3TRE1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 60,354
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 20,757
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Texas Instruments
Texas Instruments
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
In Stock: 263
In Stock: 895
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AZ1117H-3.3TRE1
DigiKey Part Number
AZ1117H-3.3TRE1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ1117H-3.3TRE1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AZ1117H-3.3TRE1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1117H-3.3TRE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AZ1117H-3.3TRE1 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V